Bliskość natury na co dzień. Żywe rośliny w łazience.

Coraz częściej zapraszamy naturę do wnętrza. Coraz więcej ludzi hoduje rośliny w łazience, pomieszczeniu o wielu znaczących walorach dla żywej flory. Roślinność natomiast odwdzięcza się pięknem i… korzyściami dla zdrowia.

Marka AD w swoim DNA ma wpisaną przyrodę, jej niepowtarzalność, jakość i przyjemność obcowania z nią. Od początku bije w naszych sercach miłość do naturalnego otoczenia, które od lat inspiruje wnętrza domów milionów ludzi. Chcemy zainteresować Cię tematem roślin w łazience, z którego możesz czerpać szereg korzyści odpoczywając komfortowo podczas kąpieli, oddychając codziennie zdrowym powietrzem nawet w łazience.

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w łazience?

Jest z czego wybierać, ponieważ w łazience sprawdzą się wszystkie gatunki roślin wymagające podwyższonej temperatury oraz wilgotności. Jednocześnie jest to klucz wyboru w przypadku, gdy zdecydujesz się na więcej niż jedną roślinę w swoim wymarzonym wnętrzu.

Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór rośliny jest fakt, czy będzie rosła w łazience z oknem, czy też w pomieszczeniu bez dziennego światła. Gdy do łazienki nie wpadają promienie słoneczne z zewnątrz, skorzystaj z lamp emitujących tzw. światło karmiące. Dzięki niemu, nawet bez światła dziennego, rośliny są bujne a Ty długo będziesz cieszyć się pięknem żywej zielonej dekoracji.

rośliny w łazience, biała wanna akrylowa do pięknej strefy kąpielowej w domowym zaciszu łazienki
Obraz z naturalnych roślin w klasycznej łazience z wanną Gauli oraz umywalkami Galeras
łazienka z wanną wolnostojąca, asymetryczna biała wanna akrylowa, dwie czarne umywalki z kamienia naturalnego
Łazienka w stylu wielkomiejskim z chrobotkiem reniferowym, jako tłem dla wanny Gangotri. Widzisz też umywalki Pinatubo.
ściana z roślin w łazience, aranżacja biofilicznej łazienki z wanną wolnostojąca, asymetryczna biała wanna akrylowa, dwie umywalki z kamienia naturalnego, łazienka biofiliczna
Umywalki Kelud z kamienia naturalnego otoczone roślinami w doniczkach. Obok zielona strefa kąpielowa z wanną Presena.

Na rynku istnieją obecnie 3 najpopularniejsze rozwiązania pozwalające cieszyć się dobroczynnym wpływem roślin w łazience.

  • W pomieszczeniu z oknem najczęściej wykorzystywane są rośliny w doniczkach.
  • Zielone ściany – najbardziej dekoracyjne współczesne rozwiązanie. Buduje się je z żywych roślin umieszczanych w panelach i konstrukcji wertykalnych. Towarzyszy im instalacja nawadniająca i najczęściej duży dostęp do naturalnego światła. Zielone ściany w formie ogrodu wertykalnego są zdecydowanie polecane do salonów kąpielowych bądź dużych łazienek. Są tworzone z żywych roślin umieszczanych w specjalnie przygotowywanych konstrukcjach z systemem nawadniania. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w tego typu rozwiązaniach.
  • Gdy nie masz okna w łazience, ciekawą opcją są mchy, porosty i rośliny stabilizowane. Te ostatnie to prawdziwe rośliny, których korzenie zalewane są substancjami żywicznymi, dzięki czemu gwarantują naturalną zieleń przez długi czas. Jedynym stałym wymogiem dla ich utrzymania jest zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Oczekiwana wilgotność to 40-60%. Taka bez problemu utrzymuje się w łazience. Z tych roślin powstają bardzo często kompozycje w ramach, zielone obrazy, z dodatkiem elementów drewnianych lub w całości z roślin.

Jak pielęgnować rośliny w łazience?

Tworząc zieloną kompozycję dobieraj gatunki o podobnych wymaganiach. Tyczy się to roślin sadzonych w bezpośrednim sąsiedztwie. Zwróć też uwagę, czy np. wśród kwiatów lubiących światło, są takie, co dobrze rosną w półcieniu. Wówczas łatwiej dobierzesz odległości.

Jeśli nie masz czasu na pielęgnację roślin, nie znasz się na nich, to na rynku jest wiele firm zajmujących się tym profesjonalnie. Polecamy skorzystać z usług profesjonalistów, aby rośliny w formie ogrodu wertykalnego albo w ramie prezentowały się świeżo i pięknie przez długi czas.

Wybrane gatunki na wizualizacjach w stylu AD

Monstera
Jako roślina łatwa do rozmnażania poprzez podział, pozwala stworzyć w łazience egzotyczny atrakcyjny ogród.
Palma
Występuje w wielu gatunkach o różnej budowie liści. Pięknie prezentuje się przy dużym oknie.
Zamiokulkas
O różnych odcieniach zieleni, podobnie jak palma, świetnie rośnie przy naturalnym świetle.
monstera w łazience, kamienna umywalka w szarym kolorze, marmurowa umywalka
Monstera i umywalka Kelud
palma w łazience, umywalka marmurowa w kolorze szarym i w kształcie prostokąta
Palma obok marmurowej Etny
zamiokulkas w łazience, umywalka o organicznym kształcie, umywalka z czarnego granitu, umywalka z kamienia
Zamiokulkas i granitowa Pinatubo

Rośliny w łazience to nie tylko dekoracja

Wybór żywych roślin niesie ze sobą wiele innych korzyści.

Jednym z atutów jest kolor. Zieleń ma niezwykłą właściwość, o której pisaliśmy na fan page ADnaturalnie. Jako barwa, zgodnie z psychologią kolorów koi uczucia i odpręża, bo obniża ciśnienie krwi.

Rośliny, które możesz hodować w łazience, jak np. skrzydłokwiat mają zdolność pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. Ponadto są producentami tlenu w procesie fotosyntezy. Uspokojenie oddechu w wyciszającym otoczeniu jest wielką wartością dla współczesnego człowieka. Bowiem tworząc przyjazną przestrzeń do relaksu, chwili zapomnienia, ukojenia zmysłów, oddechu… tworzysz siebie.

Od tysiącleci człowiek żył otoczony przyrodą, zielenią i cenił to sobie. Współczesny design i technologia pozwalają tworzyć atrakcyjne zielone oazy także we wnętrzu. Zachęcamy Cię do wprowadzenia natury do łazienki.