Jak dbać o czystość kamiennych umywalek na co dzień?

Rozważasz kupno umywalki z kamienia naturalnego lub masz już taką w domu i chcesz zachować jej niesamowity wygląd na dłużej? Podpowiadamy jak dbać o czystość kamiennych umywalek z granitu lub marmuru. To bardzo proste!

Prawidłowo użytkowany i konserwowany kamień, także jako umywalka, jest bardzo łatwy do czyszczenia i będzie służył Ci przez wiele lat, ciesząc swoim naturalnym i niepowtarzalnym pięknem. Jednak warto obchodzić się z nim delikatnie i dbać o niego systematycznie. We współpracy ze specjalistami zebraliśmy i przygotowaliśmy zalecenia i wskazówki, które pomogą Ci w konserwacji kamienia i codziennej pielęgnacji. Dzięki temu uda Ci się nie dopuścić do jej poważniejszych zabrudzeń oraz zminimalizować ryzyko pojawienia się plam i rys. Istotne jest też zminimalizowanie czynników ryzyka. Nieodpowiednie bądź źle dobrane materiały i czynności mogą przyczynić się do obniżenia walorów estetycznych granitu i marmuru. Można porysować strukturę kamienia lub do prowadzić do jej zmatowienia.

Jak bezpiecznie czyścić marmur i granit?

Ważne są wspomniana systematyczność i delikatność. Pierwszym krokiem może być próba wyczyszczenia kamiennej powierzchni ściereczką z mikrofibry po uprzednim nasączeniu w ciepłej wodzie z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. W przypadku powierzchni z marmuru i granitu bezpiecznym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego czyściwa bawełnianego w kolorze białym oraz preparatów dedykowanych kamieniowi (marmurowi lub granitowi).

Jakich środków nie stosować?

Struktura kamienia naturalnego jest zupełnie inna niż glazury. Używając mocnych środków i nie przeznaczonych do naturalnego materiału możesz go nieodwracalnie uszkodzić. Przed użyciem każdego preparatu czyszczącego koniecznie zapoznaj się z instrukcją. Większość detergentów posiada dokładny opis i ma określone przeznaczenie. Warto również przeprowadzić test na niewielkiej powierzchni, aby upewnić się, że środek w żadnym stopniu nie narusza jej struktury.

Nie polecamy używania do kamiennych umywalek:

 • powszechnie dostępnych środków czyszczących, ponieważ mogą zawierać substancje wnikające w strukturę kamienia,
 • środków przeznaczonych do czyszczenia ceramiki – mogą spowodować zmatowienie marmuru,
 • środków czystości z kwaśnym lub zasadowym pH,
 • ostrych ścierek i drucików, które mogą powodować nawet głębokie rysy.

Czym czyścić marmurową i granitową powierzchnię?

Do systematycznego czyszczenia marmurowej lub granitowej powierzchni należy używać:

 • środków czystości domowego użytku, z neutralnym pH na poziomie zbliżonym do 7, wraz z ciepłą wodą
 • miękkiej, bawełnianej ściereczki najlepiej w kolorze białym
 • środków czystości o specjalistycznym przeznaczeniu, dedykowanych do kamienia naturalnego jakim są marmur i granit
 • białego czyściwa bawełnianego dedykowanego do pielęgnacji kamienia naturalnego jakim są marmur i granit.

Jak skutecznie usuwać plamy na marmurze i granicie?

W przypadku rozlania substancji o mocnym zabarwieniu jak na przykład kawa, wino lub sok, należy niezwłocznie usunąć plamę, ponieważ każda minuta kontaktu z cieczą może powodować nieodwracalne odbarwienie. Ważne jest, aby nie pocierać plamy, a jedynie odsączyć ciecz szmatką lub papierowym ręcznikiem. Tarcie mogłoby spowodować głębsze wniknięcie płynu lub zwiększenie powierzchni plamy.

Podstawowym sposobem na usunięcie plam i utrzymanie kamienia naturalnego w czystości jest:

 • jak najszybsze usunięcie, poprzez obmycie wodą, czynnika powodującego powstawanie plam
 • odsączenie pozostałości czynnika powodującego powstawanie plam
 • przygotowanie roztworu ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń,
 • umycie całej, zabrudzonej powierzchni wykonując jedynie delikatne i krótkie ruchy, bez użycia siły i mocnego tarcia,
 • ponowne umycie powierzchni, tym razem jedynie zimną wodą bez dodatku środka myjącego, tak by całkowicie zmyć pozostałości detergentów,
 • wypolerowanie powierzchni kamienia za pomocą czystej i suchej szmatki bawełnianej..

Jak często należy impregnować kamień?

Okres co jaki należy wykonywać zabiegi pielęgnacyjne na kamieniu naturalnym zależy od kilku czynników:

 • intensywność używania produktu wykonanego z kamienia naturalnego
 • częstotliwość narażenia kamienia naturalnego na zabrudzenia czynnikami powodującymi trudne do usunięcia plamy (kawa, wino, farba do włosów)
 • rodzaj kamienia naturalnego
 • jakość impregnatu użytego do pielęgnacji kamienia naturalnego

________________

Biorąc pod uwagę powyższe zalecamy impregnowanie marmuru co 3 miesiące, a granitu co 6 miesięcy.

 ________________

Jakie środki polecamy do impregnowania umywalek z kamienia i granitu?

Zawsze sugerujemy użycie środków przeznaczonych do impregnacji konkretnego kamienia naturalnego, np. marmuru lub granitu. Polecamy również używanie środków producentów lub dystrybutorów sprawdzonych marek, które specjalizują się w czyszczeniu i pielęgnacji tylko kamienia naturalnego.

W jaki sposób impregnować umywalki?

Przede wszystkim impregnowanie to rutynowa czynność. Jest częścią pielęgnacji produktów AD z kamienia naturalnego. Zalecamy dokładne zapoznanie z instrukcją znajdującą się na etykiecie wybranego impregnatu, a następnie zastosowanie znajdujących się tam zaleceń. Sugerujemy zaplanowanie czynności impregnacji na wieczorne godziny, aby w nocy impregnat miał czas na utwardzenie, co z pewnością wzmocni działanie i wydłuży jego żywotność.

Systematyczne działanie, delikatność w wykonywaniu czynności i wybór odpowiednich środków do czyszczenia i impregnacji są kluczowe do tego, by Twoja umywalka i inne przedmioty z kamienia naturalnego, nie traciły swojego pięknego wyglądu, nie niszczyły się, nie matowiały. Zaufaj sile dzieł natury, trwałości i urokowi tego, z czego możesz korzystać!